Prekogranični šoping-turizam: Srbi i Hrvati na šoping u BiH potrošili 100 miliona KM
U 2017. godini strani državljani su prilikom napuštanja carinskog prostora BiH podnijeli 350.951 zahtjev za povrat PDV-a u ukupnom iznosu od oko 14,4 miliona KM na ispostavljene račune za kupljenu robu u vrijednosti od oko 99 miliona KM.
Foto Ilustracija
U odnosu prema godini ranije podneseno je 60.262 zahtjeva više, a zatraženi povrat PDV-a veći je za oko tri miliona KM.
Prema podacima koje je Glasu Slavonije dostavila Uprava za indirektno oporezivanje BiH, strani su državljani lani u BiH potrošili 20 miliona KM više nego u 2016. godini.
Na graničnim prijelazima BiH prema Vukovarsko-srijemskoj i Brodsko-posavskoj županiji, kojima Slavonci svakodnevno odlaze u prekogranični šoping, u 2017. godini podnesen je 122.091 zahtjev za povrat PDV-a. U prosjeku 334 zahtjeva dnevno. To je čak 20.662 više nego u 2016. godini i to za robu kupljenu u vrijednosti od 36,4 miliona KM. Zatraženi povrat PDV-a iznosi oko 5,3 miliona KM.
Najveći broj zahtjeva, 50.734, strani državljani lani su podnijeli na graničnom prijelazu Orašje. Riječ je o jednom o najfrekventnijih prijelaza u BiH preko kojeg je u prvih šest mjeseci 2017. zabilježen prelazak čak 2.127.957 osoba i 932.717 prijevoznih sredstava. Granični prijelaz Brčko je zaprimio 28.252 zahtjeva za povrat PDV-a, Gradiška 20.061, Šamac 14,258, a Brod 8786.
Kupuje se sve
Prekogranični šoping-turizam i dalje cvate i građani Slavonije iz godine u godinu u susjednoj BiH ostavljaju sve više novca. Kupuje se sve, od prehrambenih artikala, odjeće, obuće, opreme za bebe, namještaja, bijele tehnike do građevinskog materijala.
Jedan od osnovnih razloga odlaska u prekogranični šoping je povrat poreza na dodanu vrijednost koji se obračunava prema jedinstvenoj stopi od 17 posto, za koliko Slavonci u BiH kupuju jeftiniju robu.
I lani su u BiH najviše kupovali građani susjednih zemalja Srbije, Hrvatske i Crne Gore. Pravo na povrat PDV-a imaju strani državljani koji nemaju prebivalište u BiH, a ostvaruju ga na kupljenu robu u vrijednosti minimalno 100 KM koju iznose izvan carinskog područja te države. Carinskoj službi na uvid daju račune, robu i original popunjen obrazac za povrat poreza.
Pravo na povrat PDV-a ne odnosi se na gorivo, alkohol, te prerađevine od duhana. Brojni stanovnici županjske Posavine preko granice odlaze prije svega radi kupovine goriva, duhana i piva, tako da je iznos novca koji Slavonci ostavljaju u BiH daleko veći od onoga izračunatog na temelju podnesenih zahtjeva za povrat poreza.
(Bportal.ba/BiznisInfo)